Skip to main content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

Tutoring and Writing Centers: Tutoring Center Schedules

CORONAVIRUS COVID-19 UPDATE

The Tutoring and Writing Centers have moved to 100% online appointments.​

All tutoring has been moved online, using Blackboard Collaborate. See this page for instructions on how to schedule an appointment: https://pgcc.libguides.com/twc​

Schedules are subject to change. Please consult the weekly schedule for availability.

Accounting (ACC)

Linwood Ferguson | ACC:  1000, 1001, 1002, 2010, 2020, 2040, 2210
Monday: 11:00 am – 3:30 pm
Tuesday: 11:00 am – 3:30 pm
Wednesday: 11:00 am – 3:30 pm
Thursday: 11:00 am – 3:30 pm

Kenneth Goldberg | ACC:  1000, 1001, 1002, 1040, 2010
Monday: 4:00 pm – 8:30 pm
Tuesday: 4:00 pm – 8:30 pm
Wednesday: 4:00 pm – 8:30 pm
Thursday: 4:00 pm – 8:30 pm

Biology (BIO)

Terrance Bright | BIO: 1010
Saturday: 8:30 am – 10:30 am

Alaina Esposito | BIO: 1010
Wednesday: 9:00 am – 11:00 am

Crispin Kapombe | BIO: 1010
Thursday: 5:00 pm – 7:00 pm

Paria Parto | BIO: 2050, 2060

Monday: 2:00 pm - 3:00 pm
Wednesday: 3:00 pm - 4:00 pm

Chemistry (CHM)

Bruce Heitke | CHM: 2010, 2020
Monday: 1:00 pm – 3:00 pm
Wednesday: 8:30 am – 11:30 am
Friday: 8:30 am – 11:30 am

Titus Ledbetter | CHM: 1010
Tuesday: 5:30 pm – 8:30 pm
Wednesday: 5:30 pm – 8:30 pm
Thursday: 5:30 pm – 8:30 pm
Saturday: 8:30 am – 3:30 pm

Nirmal Pahadi | CHM:  1010, 1020, 1030, 2010, 2020
Thursday: 4:00 pm – 6:00 pm

Stephanie Willett | CHM:  1010
Tuesday: 4:00 pm – 8:00 pm
Thursday: 4:00 pm – 8:00 pm

Developmental Learning Support (DLS)

Salil Das | DLS:  0061

Monday: 12:00 pm – 1:00 pm
Wednesday: 12:00 pm – 1:00 pm

Rufus Elemo | DLS:  0061

Tuesday: 8:30 am – 9:30 am
Thursday: 8:30 am – 9:30 am

Titus Ledbetter | DLS:  0061

Tuesday: 5:30 pm – 8:30 pm
Wednesday: 5:30 pm – 8:30 pm
Thursday: 5:30 pm – 8:30 pm
Saturday: 8:30 am – 3:30 pm

Adrian Miller | DLS:  0061

Thursday: 2:30 pm – 8:30 pm
Friday: 10:30 am – 4:30 pm
Saturday: 9:30 am – 3:30 pm

Malik Nickens | DLS:  0061

Monday: 5:00 pm – 7:00 pm

Stephanie Willett | DLS:  0061

Tuesday: 4:00 pm – 8:00 pm
Thursday: 4:00 pm – 8:00 pm

Economics (ECN)

William Coomber | ECN: 1030, 1050

Monday: 10:00 am – 11:00 am
Wednesday: 10:00 am – 11:00 am
Friday: 10:00 am – 11:00 am

Engineering (EGR)

Adrian Miller | EGR: 1210

Thursday: 2:30 pm – 8:30 pm
Friday: 10:30 am - 4:30 pm
Saturday: 9:30 am - 3:30 pm

Information Technology (INT)

James Griffin | INT:  1010, 1800
Wednesday: 4:00 pm – 5:00 pm
Thursday: 6:00 pm – 8:00 pm
Saturday: 10:00 am – 2:00 pm
(First & Third Saturday of the Month)

David Johnson | INT:  1000, 1010, 1111, 1290, 1370, 1550, 1700, 1800, 2081, 2130, 2150, 2721, 2761
Tuesday: 4:00 pm – 8:00 pm
Wednesday: 4:00 pm – 8:00 pm
Thursday: 4:00 pm – 8:00 pm


Titus Ledbetter | INT:  1000, 1010, 1290, 1390, 1700, 2081, 2130, 2200
Tuesday: 5:30 pm – 8:30 pm
Wednesday: 5:30 pm – 8:30 pm 
Thursday: 5:30 pm – 8:30 pm
Saturday: 8:30 am – 3:30 pm

Adrian Miller | INT:  1000, 1010, 2081, 2130, 2200, 2210
Thursday: 2:30 pm – 8:30 pm
Friday: 10:30 am – 4:30 pm
Saturday: 9:30 am – 3:30 pm

Mathematics (MAT)

Salil Das | MAT:  0071, 0104, 1060, 1130, 1140, 1160, 1360, 1370, 2160, 2210, 2410, 2420, 2430, 2460
Monday: 12:00 pm – 1:00 pm 
Wednesday: 12:00 pm – 1:00 pm 

Rufus Elemo | MAT:  0071, 0092, 0104, 1060, 1130, 1140, 1160, 1250, 1350, 1360, 1370, 2160, 2210, 2410, 2420
Tuesday: 8:30 am – 9:30 am
Thursday: 8:30 am – 9:30 am

Kenneth Goldberg | MAT:  0092, 0104, 1050, 1060, 1130, 1140, 1160, 1250, 1350, 1360, 1370, 2160, 2210, 2410
Monday: 4:00 pm – 8:30 pm
Tuesday: 4:00 pm – 8:30 pm
Wednesday: 4:00 pm – 8:30 pm
Thursday: 4:00 pm – 8:30 pm

James Griffin | MAT:  0071, 0104, 1350, 1360, 2160, 2410
Wednesday: 4:00 pm – 5:00 pm
Thursday: 6:00 pm – 8:00 pm
Saturday: 10:00 am – 2:00 pm
(First & Third Saturday of the Month)

Scott Huxel | MAT:  1050, 1060, 1130, 1140, 1160, 1250, 1350, 1360, 1370, 2160, 2210, 2410, 2420, 2430
Friday: 9:00 am – 11:00 am

Titus Ledbetter | MAT:  0071, 0092, 0104, 1050, 1060, 1250, 1350, 1370, 2160, 2410, 2420, 2460, 2550
Tuesday: 5:30 pm – 8:30 pm
Wednesday: 5:30 pm – 8:30 pm 
Thursday: 5:30 pm – 8:30 pm
Saturday: 8:30 am – 3:30 pm

Adrian Miller | MAT:  0071, 0104, 1250, 1350, 1360, 1370, 2410, 2420, 2550
Thursday: 2:30 pm – 8:30 pm
Friday: 10:30 am – 4:30 pm
Saturday: 9:30 am – 3:30 pm

Malik Nickens | MAT:  0071, 0092, 0104, 0125, 1050, 1250, 1350
Monday: 5:00 pm – 7:00 pm

Stephanie Willett | MAT:  0071, 0092
Tuesday: 4:00 pm – 8:00 pm
Thursday: 4:00 pm – 8:00 pm 

Physics (PHY)

Titus Ledbetter | PHY:  1010
Tuesday: 5:30 pm - 8:30 pm
Wednesday: 5:30 pm - 8:30 pm
Thursday: 5:30 pm – 8:30 pm
Saturday: 8:30 am - 3:30 pm

Spanish (SPN)

Patricia Fowler | SPN: 1010, 1020, 2010, 2040
Monday: 10:00 am - 4:00 pm
Wednesday: 9:00 am - 3:00 pm
Thursday: 9:00 am – 3:00 pm